Saturday, April 7, 2018

LESSON PLAN #3


RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP)
NAMA SEKOLAH       :  SMA 
MATA PELAJARAN   :  BAHASA INGGRIS
ASPEK/ SKILL             :  WRITING (MENULIS)
KELAS/SEMESTER    :  XI/1
ALOKASI WAKTU     :  2 x 45 MENIT
PERTEMUAN              : III (TIGA)


               
I.              Standar Kompetensi
1.1 Mengungkapkan makna dalam teks tulis fungsional pendek dan esei sederhana berbentuk narrative dalam konteks kehidupan sehari-hari.
II.           Kompetensi Dasar
2.1 Merespon makna dalam teks fungsional resmi dan tak resmi yang menggunakan ragam bahasa lisan secara akurat, lancar dan berterima dalam teks berbentuk narrative.
III.        Indikator
3.1  Menentukan judul yang sesuai dengan topic yang diberikan.
3.2  Menulis gagasan utama
3.3  Mengelaborasi gagasan utama
3.4  Membuat draft, merevisi, dan menyunting
3.5  Menghasilkan teks berbentuk narrative
IV.        Karakter yang Dikembangkan
4.1  Cinta ilmu
4.2  Kreatif
4.3  Bekerjasama
4.4  Toleransi
4.5  Komunikatif

V.           Tujuan Pembelajaran
5.1  Siswa mampu menghasilkan teks berbentuk narrative.
VI.        Materi Pembelajaran
6. 1 Contoh teks tertulis berbentuk narrative.
VII.     Sumber Pembelajaran
Buku teks yang relevan:
7.1  Script teks narrative
7.2  Dictionary
VIII.  Metode Pembelajaran
8.1 Social-Interactive Writing for English Language Learners (SWELL) Method
IX.        Langkah-Langkah Pembelajaran
a.      Kegiatan Awal (10 Menit)
Apersepsi   : - Salam pembuka
-  Absensi
-   Guru menyampaikan tujuan yang akan dicapai
b.      Kegiatan Inti (70 Menit)
-          Guru mereview materi yang diajarkan pada pertemuan sebelumnya.
-          Pasangan siswa mengedit rough draft tersebut menjadi sebuah paragraph yang baik sebelum dikumpulkan.
-          Pasangan siswa memperlihatkan hasil karangan mereka kepada guru dengan tidak lupa menulis nama, baik yang berfungsi sebagai Helper maupun Writer.
c.       Kegiatan Akhir (10 Menit)
-          Menjelaskan proses pembelajaran untuk pertemuan selanjutnya.
-          Menutup pelajaran
X.           Penilaian
Tehnik : Tertulis (berpasangan)
Bentuk : Writing narrative text.
Aspek  : Generic Structure dan Language Use
a.      Generic Structure
1.      Orientation
Classification
Score
Criteria
Excellent
90-100 
Complete to Identify and set the scene and introduce the participant (it answer the questions: who, when, and where)
Very Good
80-89
Identify and set the scene and introduce the participant enough (it answer the questions: who, when, and where incomplete)
Good
70-79
Cannot incomplete to Identify and set the scene and introduce the participant.
Fairly Good
60-69
Not relevant to Identify and set the scene and introduce the participant.
Fair
50-59
No answer of concept

2.      Complication
Classification
Score
Criteria
Excellent
90-100
Complete to Identify the crisis’ of problem arises. When the problem developed.
Very Good
80-89
Identify the crisis’ of problem arises. When the problem developed is enough
Good
70-79
Cannot incomplete to Identify the crisis’ of problem arises. When the problem developed.
Fairly Good
60-69
Not relevant to identify the crisis’ of problem arises. When the problem developed.
Fair
50-59
No answer of problem.

3.      Resolution
Classification
Score
Criteria
Excellent
90-100
Complete to find a way or solution to solve the problem
Very Good
80-89
To find a way or solution to solve the problem is enough.
Good
70-79
Cannot incomplete to find a way or solution to solve the problem
Fairly Good
60-69
Not relevant to find a way or solution to solve the problem
Fair
50-59
No answer to solve the problem.


b.      Language Use
Classification
Score
Indicator
Excellent to very good
86-100
Effective complex construction, few errors of agreement, tense, number, word/order function, article, pronoun and preposition
Good to average
70-85
Few errors of agreement, tense, number, word/order function, article, pronoun, preposition but meaning confused or obscured
Fair to poor
60-69
Dominated by errors of grammar, cannot be understood and evaluated.
Very Poor
50-59
Virtually no mastery of sentence construction rules, etc.

No comments:

Post a Comment

Simple Past Tense

But there are a lot of irregular past tense forms in English. Here are the most common irregular verbs in English, with their past tense fo...